Počet zobrazení stránky

Přednášky

Jak jste se mohli dočíst i jinde, věnuji se již delší době vědecko-technické novinařině a zároveň jsem dlouhodobým členem Kosmo Klubu. Při těchto činnostech jsem vytvořil řadu přednášek a prezentací, jejichž seznam vidíte níže. Dosud jsem je prezentoval pouze na schůzkách Kosmo Klubu, na seminářích pořádaných Kosmo Klubem, na conech a také v rámci akce Café Nobel v Teplicích. Tyto přednášky mohu po dohodě uvést třeba i ve vašem kulturním zařizení. Uváděné časy jsou přibližné, bez času diskuse. Pokud vás některé téma zaujalo, kontaktujte mě na adrese

petrtomek98(kyselaryba)gmail.com

přednášky o kosmonautice a raketové technice:

 

Philip Bono

(60 minut)
Autor nejgeniálnějších a nejbizarnějších konstrukcí nosných raket i několika projektů meziplanetárních lodí.

Hrstka bláznů se sebevražednými sklony

(60 minut)
Počátky raketové techniky byly dosti divoké a nebezpečné. Přesto z nich nakonec vyrostly kosmické programy, které nás dovedly až na Měsíc. Určitě stojí za to si připomenout dobu, kdy se budoucí konstruktéři svému okolí jevili jen jako hrstka bláznů se sebevražednými sklony.

 

Perspektivní pohony mezihvězdných lodí

(60 minut)
Ve vědeckofantastických seriálech se na mezihvězdné lodě už pohíží jako na samozřejmost. Co kdybychom ale takovou loď opravdu měli postavit v současnosti nebo v nejbliších destiletích? Jaký bychom pro ni mohli zvolit pohon a jakou rychlostí by pak letěla?

 

Lunární konspirace

(60 minut)
Co jsou to konspirační teorie a proč se jich tolik vyrojilo právě kolem projektu Apollo? Že znáte jen tu o přistání natočeném ve studiu? Tak ta je z nich zrovinka ta nejnudnější!

 

Láska, sex a vesmír

(80 minut)
Lidská sexualita na kosmických expedicích je mnohem vážnější téma, než by se z bulvárních
článků zdálo.

 

MCP – kosmonauti jako z komixu

(60 minut)
Vedle přetlakových skafandrů představují skafandry na principu mechanického protitlaku zvláštní samostatnou cestu. Jejich vývoj probíhá s různými přestávkami od šedesátých let a v současnosti se opět dostává do popředí v souvislosti s možnou kolonizací Marsu. (s ukázkou principu)

 

Motory budoucích kosmických lodí

(60 minut)
Na rozharaní mezi proudovými, náporovými a raketovými pohony vznikají konstrukce motorů příštích systémů pro vynášení nákladu na oběžnou dráhu.

 

OTRAG

(60 minut)
V 80 letech dvacátého století se skupina kolem německého konstruktéra Lutze Kaysera rozhodla vytvořit vlastní typ laciných kosmických raket, které by měly cenou konkurovat i raketoplánům. Jejich přístup byl osobitý – použili k tomu stroje na výrobu automobiů.

 

Umělé ostrovy ve vesmíru

(90minut)
Kolonizace volného prostoru je lákavá myšlenka , znamaná to ale, že si své nové světy musíme nejprve postavit.

 

Uzavřený ekosystém

(80 minut) Jak zásobit posádku kosmické lodě na dlouhé cestě jídlem, vodou a vzduchem? Už dlouho zkoumají kosmické agentury zvláštní řešení – napodobit uvnitř lodě ekosystém celé planety.


Přednášky na jiná témata



Abeceda vzduchoplavce I.

(60 minut)
První díl steampunkové přednášky o vzducholodích, letmé seznámení s teorií a historií. Neztužené a poloztužené vzducholodě.

 

Abeceda vzduchoplavce II.

(60 minut)
Druhý díl stampunkové přednášky o vzducholodích věnovaný konstrukci a řízení ztužených vzducholodí.

 

Hybridní vzducholodě

(60 minut)
Na rozmezí klasických letadel a vzducholodí se trochu v jejich stínu krčí zvláštní třetí třetí cesta vývoje létajícíh strojů – hybridní vzducholodě. Jejich historie je velmi dlouhá, ale také mnohokrát přerušovaná. V současnosti se už poněkolikáté mluví o jejich znovuzrození.

 

Lyra – příběh zapomenutého nástroje

(60 minut)
Více než čtyři tisíce let byla lyra oblíbeným nástrojem pěvců a básníků. Stala se samotným symbolem hudby, přesto evropská kultura na tento nástroj téměř zapomněla. Jak se to mohlo stát a jak se na lyru oparavdu hrálo?

Žádné komentáře:

Okomentovat