Počet zobrazení stránky

pondělí 19. října 2015

Problém chytrých žen

Obecná představa, s níž se asi setkala nejen většina žen, ale i většina mužů je, že muži touží po hloupých ženách. Nová studie evolučního vědce Davida Bainbridge ale říká něco jiného. Podle něj totiž muži touží po   inteligentních ženách. Jak se s takovým rozporem vyrovnat?

Měl bych několik možných řešení, které se možná budou i vzájemně dobře doplňovat. Za prvé doporučuji si všimnout, CO vlastně David Bainbridge označuje za inteligenci. zjistíte že to jsou vlastně konverzační dovednosti. Tedy takové věci, jako je široký rozhled, zábavnost, vnímavost. Žena s IQ Stephen Hawkinga a sociální inteligencí Sheldona Coopera bude mít tedy stále vážný problém navzdory své inteligenci.

Tento rozpor mezi sociální a praktickou inteligencí může být jedním z vysvětlení pověsti o atraktivitě hloupých žen. Mě ale jako lepší vysvětlení připadá druhá možnost.

Uvědomte si, že se stále bavíme o inteligenci žen, ale co inteligence mužů? Pro muže je docela dobré alespoň trochu imponovat. Měl by mít tedy alespoň trochu konverzačně navrch. (Trochu se domnívám, že u více inteligentních lidí nehraje tento rozdíl až tak velkou roli, ale to by byla příliš velká odbočka.) Jak inteligentní jsou však muži, aby mohli mít nad dívkami a ženami navrch? Úplně stejně.

Inteligence sleduje ve společnosti přibližně Gaussovu křivku. Nejvíce nápadníků tedy budou mít ženy kolem průměru, stejně jako nejúspěšnější chlapci budou také kolem průměru, pokud nevytvoříme prostředí s uměle změněnými poměry inteligence jako jsou třeba vysoké školy.

Pokud se opravdu podíváte na absolventy vysokých škol, zjistíte že vlastně většinou nemají výrazné problémy se navazováním partnerských vztahů, přestože jsou prokazatelně inteligentnější než  průměr.

Problém mají vlastně jen inteligentní ženy, které jsou nucené "lovit" v běžném prostředí, jako například absolventky vysokých škol s velkou převahou žen. Průměrný chlapík si totiž s nadprůměrnou ženou moc nepokecá, protože na to prostě nemá. Jeho obzor bude mnohem užší a zájmy výrazně přízemnější, než její. Její šance na to, že narazí v obecné společnosti (např v restauraci) na sobě (alespoň) rovného bude tím nižší, čím bude ona inteligentnější.

Všimněte si, že existuje i problém příliš hloupých lidí, který je v podstatě stejný. Rozdíl je v tom, že se příliš často se svým trápením nesvěřují v médiích.


Samozřejmě jsou ženy, které preferují hloupější muže, muži kteří preferují hloupější ženy a muži, kterým vyšší inteligence u ženy vyhovuje. Možností je hodně, jenže ani takové  variace příliš neovlivní main stream.

1 komentář:

  1. Jenom doplněk, Petře. To, co píšeš, taky vysvětluje tu velmi oblíbenou pověru o tom, že žena je buď hezká nebo chytrá, ale nemůže být obojí. Gaussova křivka totiž platí úplně stejně i v kráse, resp. sexuální atraktivitě (což nemusí být úplně totéž, ale to je teď vedlejší). Je vcelku logické, že lidé se snaží hledat si partnera zhruba (plus mínus) stejné intelektuální úrovně, tedy ti nadprůměrní si hledají nadprůměrné, průměrní průměrné a podprůměrní podprůměrné. Je samozřejmé a zcela pochopitelné, že ti, kteří jsou většinou této své skupiny považovaní za krásné a sexuálně přitažlivé, si partnera najdou nejsnáze. Ti, kteří jsou po této stránce průměrní, s tím taky nebudou mít až takový problém, ovšem ti co do vzhledu a přitažlivosti pro druhé podprůměrní problém mít budou - a čím podprůměrnější co do vzhledu jsou, tím bude ten jejich problém větší. Tedy jim zcela logicky nezbývá (chtějí-li vůbec nějakého partnera mít) než zkusit jít "pod svou úroveň". Ovšem intelektuálně průměrný nebo dokonce mírně podprůměrný muž není schopen ocenit intelektuální kvality velmi chytré leč nehezké ženy - a většina z nich neocení ani její případné slušné či dokonce vysoké společenské postavení nebo finanční zajištění, naopak to v nich spíše vyvolá frustraci, že jí nemají čím imponovat nebo ji "trumfnout", navíc je prokázaným faktem, že pro muže je vzhled a atraktivita protějšku o něco důležitější než pro ženy, dokonce zde (asi vcelku pochopitelně) platí jistá nepřímá úměra, že čím méně je muž inteligentní, tím větší je pro něj důležitost tělesné atraktivity.
    Tedy nadprůměrně inteligentní leč nehezký muž si partnerku "o level či dva" pod svou inteligenční úrovní snadno najde, často i velmi fyzicky atraktivní. Průměrně a podprůměrně inteligentní ženy totiž k postavení, majetku či dokonce pouhému akademickému titulu více či méně vzhlíží a fyzický vzhled pro ně v tomto kontextu není až tak podstatný nebo dokonce je pro ně ten titul, majetek a postavení to jediné důležité (a nemluvím jenom o tzv. "zlatokopkách", u žen je vcelku běžné, že jsou schopné milovat někoho především proto, že jim imponuje).
    Zato inteligentní nehezké ženy, které si nenašly partnera na své intelektuální úrovni, když se snaží ze svých požadavků na intelekt slevit si tím zpravidla nijak nepomůžou, spíš naopak - a v intelektově průměrných a podprůměrných mužích ještě vyvolávají dojem, že chytrá žena automaticky rovná se šereda, o kterou nikdo nestojí, protože s těmi průměrně hezkými nebo dokonce krásnými chytrými ženami se tito v životě moc nepotkali, a hlavně se je ty ženy nepokoušely "balit", jelikož už partnery buď mají nebo když nemají tak vědí, že si snadno najdou aniž by musely "jít níž", nepotřebují se tedy rozhodně snažit seznamovat s nimi.

    OdpovědětVymazat